6 ترفند جادویی برای آموزش زبان دوم به بزرگسالان

6 ترفند جادویی  برای آموزش زبان دوم به بزرگسالان

یادگیری زبان دوم از دوران کودکی مزایای خود را دارد ، قبلا در مقاله "چرا باید از سن کودکی یادگیری زبان انگلیسی را شروع کرد؟ " به تفضیل در مورد آن صحبت کرده ایم . ولی اینطور نیست که افراد بزرگسال نتوانند زبان دوم را در بزرگسالی یاد بگیرند . یادگیری زبان انگلیسی به شکل سنتی فرایندی آگاهانه و مبتنی بر دستور زبان و گرامر است. بسیاری از شیوه های آموزشی مرسوم بر همین پایه استوار هستند اما کودکان زبان مادری را به شیوه دیگری فرا می گیرند. آموزش زبان دوم به بزرگسالان دور از ذهن نیست و با روش ها و استراتژی هایی به سهولت قابل انجام است ، برای اطلاعات بیشتر مقاله " انواع روش تدریس زبان انگلیسی " را مطالعه نمایید .

برای آموزش به کودک نیاز نیست ،قواعد دستور

زبان مادری

به او مستقیم آموزش داده شود، ولی اساتید برای آموزش زبان دوم به بزرگترها سعی می کنند در حین صحبت کردن با آن ها، طرز صحیح استفاده از گرامر و ادای صحیح کلمات را آموزش دهند. برای اطلاعات بیشتر مقاله روشهای یادگیری کاربردی گرامر را ملاحظه فرمایید . همین تئوری مبنای آموزش های عملی و کاربردی در بزرگسالان شده است که با همه شیوه های قبلی که دیده اید، تفاوت دارد.

1-آموزش زبان دوم به بزرگسالان با "ورودی های قابل فهم"

قرار گرفتن در معرض زبان انگلیسی موجب می شود تا ورودی های قابل فهم دریافت شود. در واقع با گوش دادن مطالب جالب یاخواندن کتاب های جذاب و قابل فهم، پیام های محتوا به سادگی درک می شود. این به نوعی تعامل معنادار است که از بهترین روش های یادگیری زبان دوم تلقی می شود. فراموش نکنید که کودک زبان مادری را با صحبت کردن و تعامل با دیگران یاد می گیرد. کنش و واکنش معناداری بین صحبت های کودک با والدین رخ می دهد که هرگز مبتنی بر دستور زبان نیست. از همین تکنیک برای یاد گرفتن یک زبان جدید در بزرگسالی هم می شود، استفاده کرد. حتی الامکان برنامه هفتگی و ماهانه خود را طوری آماده کنید که تعامل بیشتری با زبان انگلیسی داشته باشید. این تعامل می تواند دیدن فیلم های آموزشی زبان ، فیلم های زبان اصلی ( برای زبان آموزان سطح بالاتر ) ، خواندن کتاب و...باشد .

2- یادگیری بر اساس سطوح زبان آموزان

آموزش زبان دوم به بزرگسالان فرایندی است که با سطوح دانش زبانی در ارتباط است. چنانچه سطح ورودی محتوای شنیداری یا خواندنی بسیار بالاتر از دانش زبانی فرد بزرگسال باشد، امکان یادگیری تا حد بسیار کمی( شاید صفر) کاهش پیدا می کند. محتوای قابل فهم باید در سطح زبان آموز باشد. در ادامه می توان یک پله سطح بالاتر را امتحان کرد و گام به گام و پله به پله به سطوح بالاتر و قله های بلندتر دست پیدا کرد. این شیوه درست شبیه به حالتی است که با کودکان سخن گفته می شود. در سنین ابتدایی کلمات ساده و جملات کوتاه هستند و به مرور جملات طولانی و مفاهیم دشوارتری استفاده می شود.

3- ارتباط دوره سکوت با آموزش زبان دوم به بزرگسالان

کودکان بلافاصله شروع به صحبت کردن با زبان مادری خود نمی کنند. مدت ها قبل از اینکه اولین کلمات از دهان کودک خارج شود، مهارت های زبانی کسب شده است. اولین کلمات و جملات معجزه آسا نتیجه شنیدن های مکرر است. پس از این مرحله به سرعت مهارت های زبانی کودک رشد می کند. طبق این الگو به نظر می رسد که بزرگسالان نیز چه در کلاس و چه در دیگر محیط ها نیاز به دوره سکوتی همچون زمان کودکی دارند.

برخی از بزرگسالان نمی توانند در تعامل با دیگر همکلاسان شرکت کنند. گاهی معلم متوجه سکوت برخی از زبان آموزان بزرگسال می شود که چندان نگران کننده نیست. به جای فشار بر یادگیرنده برای صحبت کردن، اجازه دهید آمادگی لازم برای این کار کسب شود. فشار زیاد تنها موجب افزایش اضطراب شده و یادگیری را به تعویق می اندازد.

4- اضطراب دشمن آموزش زبان دوم به بزرگسالان

آیا می خواهید زبان انگلیسی را مثل زبان مادری صحبت کنید؟ محیط آموزشی نباید برای زبان آموزان فشار یا استرس داشته باشد. کلاس درس می تواند به خودی خود فضایی اضطراب آور برای زبان آموزان بزرگسال باشد . بسیاری از بزرگسالان با توجه به تجارب ناخوشایند کودکی تمایل ندارند در کلاس های آموزشی عادی ثبت نام کنند. آموز ش آنلاین زبان انگلیسی این امکان را فراهم می کند که زبان آموز در محیط خانه و فضایی آرام به یادگیری بپردازد. در نتیجه نتایج بسیار شگفت انگیزی در دراز مدت حاصل می شود که قابل مقایسه با کلاس های فیزیکی نیست.

 

 

5-فرضیه پایشگر در آموزش زبان دوم به بزرگسالان

اگر زبان آموز احساس کند همیشه تحت نظارت است. این حس موجب کاهش یادگیری می شود. در واقع زبان آموز نمی تواند ورودی های قابل درک زیادی را دریافت کند زیرا همیشه در اضطراب به سر می برد. یادگیری آگاهانه از زبان نمی تواند منبع خوبی برای گفتار یا نوشتن باشد. به عبارت دیگر ، هنگامی که زبان آموزان بطور آزاد گفتاری را در زبان مقصد بیان می کنند، می تواند بررسی صحیح تری روی دستور زبان صحیح داشته باشد. این شیوه ضرییب خطا را کاهش می دهد زیرا یادگیرنده قواعد آموخته شده را در تعامل آزادانه تصحیح می کند.

وقتی زبان آموز گفتار خود را با آموزه های قبلی پایش می کند، امکان اصلاح اشتباهات و به کارگیری آموخته های خود را دارد. با مثالی ساده این مطلب را شرح میدهم. بزرگسالان می توانند پادکست های صوتی را گوش دهند و پس از آن نکته های دستوری را یادداشت کنند و یا اینکه پس از شنیدن فایل صوتی، در طی تمرینات افعال حال یا گذشته را پیدا کنند. حتی امکان سوال پرسیدن در پایان هر کلاس وجود دارد. به این ترتیب باید روی ورودی های معنادار تمرکز کرد تا نتیجه قابل قبول تر باشد.

6-آموزش زبان دوم به بزرگسالان با روش نظم طبیعی انگلیسی

بدون توجه به اینکه یادگیرنده کیست و یا چه سن و سالی دارد، همه آموزش ها می بایست بر اساس نظم مشخصی باشد. انتقال حجم وسیعی از اطلاعات و دانش زبانی در یک زمان کوتاه، نتیجه ای ندارد. تا زمانی که زبان آموز آماده نباشد فرایند یادگیری شکل نمی گیرد. بدهی است قواعد زبان دوم و اصطلاحات و غیره نیز می بایست طبق نظم طبیعی آموزش داده شود اما در نظر داشته باشید که برخی از قواعد گرامری به اصطلاح" دیر اکتساب"( late-acquired) هستند. در واقع پیچیدگی های بیشتری دارند و زبان آموز حتی در مراحل بالاتر نیز در استفاده از آن دچار مشکل می شود. برای مثال قواعد مربوط به "s" سوم‌شخص در زبان انگلیسی از مواردی است که حتی پس از یادگیری جملات شرطی نیز، با اشکال همراه است.

یکی از مزایای آموزش زبان دوم به بزرگسالان اینست که زبان آموز می داند به دنبال چه چیزی است. فرد بزرگسال به دلایل شخصی یا حرفه ای می خواهد یک زبان جدید را یاد بگیرد. انگیزه یادگیری در بزگسالان بسیار بیشتر است با روش های صحیح آموزشی می توان این نیروی بالقوه را بالفعل کرد. تنها راز و رمز یادگیری زبان دوم اینست که کودک درون را شاد و با نشاط نگهدارید.

منبع :

https://www.britishcouncil.org/voices-magazine/can-we-learn-second-language-we-learned-our-first

نظر شما

نام

ایمیل

دیدگاه