آموزش زبان انگلیسی به کودکان با سیستم Phonics

آموزش زبان انگلیسی به کودکان با سیستم Phonics
 مدت زمان مطالعه: 17 دقیقه  

یادگیری زبان دوم در کودکی مزایای بی شماری دارد ، جهت آگاهی از این مزایا به مقاله " چرا باید از سن کودکی یادگیری زبان انگلیسی را شروع کرد؟ " را ملاحظه نمایید. در این مقاله ،یکی از محبوب ترین روش های آموزش زبان انگلیسی به کودکان مورد بحث قرارگرفته است . تمرکز این نوشتار بر روی روش آموزش انگلیسی به کودکان است ، در مقاله ای دیگر انواع روش تدریس زبان دوم را بررسی کرده ایم که می توانید ملاحظه فرمایید . آموزش زبان انگلیسی به کودکان با استفاده از شیوه های خلاقانه مورد استقبال زیادی قرار گرفته است. کارشناسان آموزشی با به کارگیری شیوه های نوین که همه حواس کودک را درگیر می کند، توانسته اند نتایج حیرت انگیزی کسب کنند. آموزش زبان انگلیسی به کودکان با سیستم Phonics از متدهای آموزشی پایدار و بسیار قابل انعطاف است. این شیوه در بسیار ی از مراکز آموزشی معتبر به عنوان تنها راه یادگیری زبان انگلیسی در خردسالان شناخته شده است

آموزش زبان انگلیسی به کودکان با استفاده از شیوه های خلاقانه مورد استقبال زیادی قرار گرفته است. کارشناسان آموزشی با به کارگیری شیوه های نوین که همه حواس کودک را درگیر می کند، توانسته اند نتایج حیرت انگیزی کسب کنند. آموزش زبان انگلیسی به کودکان با سیستم Phonics از متدهای آموزشی پایدار و بسیار قابل انعطاف است. این شیوه در بسیار ی از مراکز آموزشی معتبر به عنوان تنها راه یادگیری زبان انگلیسی در خردسالان شناخته شده است.

 

فونیکس چیست و سیستم Phonics چگونه کار می کند؟

در سال 1970 یک خانم معلم مدرسه ابتدایی در انگلستان توانست از سیستم فونیکس به صورت عملی استفاده کند. تمام شاگردان کلاس خانم Sue Lioyd به طرز شگفت انگیزی، به مهارت های بالاتر دست یافتند و این آغازی برای تحولی عظیم در متدهای آموزش زبان دوم بود. هم اکنون از این شیوه در اغلب مدارس دنیا استفاده می شود.

سیستم Phonics یک شیوه آموزشی جامع و کامل است. برخلاف آموزش های کلاسیک زبان انگلیسی، فونیکس دارای محیطی شاد و سرگرم کننده است. اصول کاربردی زبان انگلیسی با استفاده از تصاویر، رنگ ها، شعرخوانی، بازی، کامپیوتر و حتی کاردستی به کودک آموزش داده می شود. در این متد، کودک احساس نمی کند در یک فرایند آموزشی شرکت دارد بلکه به نظر می رسد در یک برنامه تفریحی و هیجان انگیز شرکت داده شده است.

آموزش زبان انگلیسی مبتنی بر فونیکس شباهت زیادی با یادگیری زبان مادری دارد. کودکان بدون اینکه به طور مستقیم آموزش ببینند و یا در کلاس درسی شرکت کنند، همه قواعد و اصول گرامری زبان مادری را به سادگی فرا می گیرند. این همان شیوه ای است که سیستم فونیکس نیز از آن پیروی می کند

 

 

 

آموزش زبان انگلیسی به کودکان با سیستم Phonics

در این شیوه برای تثبیت کامل زبان انگلیسی از آموزش کل به جزء استفاده می شود. ابتدا کودک با مفاهیم کلی واژگان آشنا می شود و سپس حروف الفبای انگلیسی را به درستی فرا می گیرد. چارچوب محتوای آموزشی از طریق عملکرد و داستان های خلاق به کودک منتقل می شود. به این ترتیب از لحاظ گفتاری و شنیداری پیشرفت قابل ملاحظه ای به وجود می آید. در نهایت با ترکیب حروف و کلمات، مهارت های خواندن و نوشتن نیز به صورت موازی با دیگر مهارت ها رشد کرده و کودک به سطح تسلط بالاتری از زبان انگلیسی دست پیدا می کند.

سیستم Phonics یا آواشناسی به حقایق پایبند است. برای تدریس به این شیوه فقط با تمرکز بر واقعیت ها، صدا آوایی آموزش داده می شود. در ابتدا از حداقل کلمات برای آموزش استفاده می شود و به مرور کلمات دیگری وارد پروسه آموزشی می شود. همه این کلمات مبتنی به واقعیات موجود هستند. اگر بخواهید از فونیکس برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان استفاده کنید به یک چنین طرح درسی نیاز دارید:

• تصمیم بگیرید که کدام آوا را می خواهید آموزش دهید.

• قبل از آموزش آوایی ، اطمینان حاصل کنید که خودتان از نحوه تفکیک و ترکیب تکه های صداها در کلمات کاملاً آگاهی دارید.

• با استفاده از حداقل کلمات ممکن یک توضیح دقیق و ساده تهیه کنید.

• برای آموزش درس، فضای خالی و بدون حواس پرتی ایجاد کنید.

• با استفاده از رنگ، تصویر، شیء یا نمودار تکنیک های حافظه را در دروس خود بگنجانید.

• از طریق تفکیک صدا ، گفتار ، تقلید ، تکرار ، نقاشی و نوشتن ، دانش آموز را به طور فعال در روند تدریس مشارکت دهید.

• مثال های ساده ای بزنید. بعد از درک موضوع می توانید مثال های جالب تری را بیان کنید.

• به زبان آموز خردسال کمک کنید تا تکنیک های حافظه را که برای آنها مفید است کشف کند.

• قبل از درس آواشناسی بعدی، یکبار درک مطلب را مرور کنید.

 

روش های پیچیده در سیستم Phonics جایی ندارد. آموزگاران دارای مهارت های تدریس بالاتر در به کارگیری روش تدریس فونیکس موفق تر هستند.

 

تکنیک های حافظه در آموزش زبان انگلیسی به کودکان با سیستم Phonics

حافظه نقش مهمی در یادگیری دارد. در سیستم فونیکس از روش های جذاب برای ارتقا حافظه کودک استفاده می شود. هنگامی که یک زبان آموز درک کاملی از واژه پیدا می کند باید بتواند آن را به فرد دیگری نیز آموزش دهد. جهت سنجش میزان درک کودک از او بخواهید به فردی که در کنارش نشسته است موضوع را انتقال دهد. اگر کودک اصل ماجرا را درک نکرده باشد نمی تواند آن را برای فرد دیگر، بازگو کند.

بدون تردید سیستم Phonics از متدهای رو به رشد و به نسبت جدیدتر است که کارکرد خوبی دارد. کلمات با استفاده از رنگ، صدا، نمودارهای عنکبوتی و ... در حافظه شکل می گیرند. به این ترتیب در برخورد با آن رنگ یا صدا و ... حافظه قادر است کلمه مورد نظر را شناسایی کند.

 

روش های نوین در آموزش زبان انگلیسی به کودکان

توصیه می شود قبل از سن 7-8 سالگی اموزش زبان دوم به کودک، شروع شود. با توجه به سن کم و شرایط کودک نمی توان روش های پیچیده و سیستماتیک را به کار گرفت. در بسیاری از اوقات روش های سنتی نتیجه ای عکس داشته و کودک موفق به یادگیری زبان دوم نشده است. آموزش زبان انگلیسی به کودکان با سیستم Phonics تلفیقی از بازی های آموزشی است که به صورت هدف دار کودک را در مسیر یادگیری قرار می دهد. برای مثال فلش کارت یا کارت های رنگی از نمونه های جذابی هستند که بیشترین سهم را در به خاطر سپاری آوا دارند. فونیکس بر پایه صوت و آوا استوار است. قبل از اینکه کودک بخواند یا بنویسد، آوای کلمات را گوش داده و صوت مورد نظر را فرا می گیرد.

به جای نوشتن های طولانی و تکرار کلمات روی کاغذ، از صدای حروف استفاده می شود. در سیستم Phonics مدرس صداها را آموزش می دهد. تعداد آواها در زبان انگلیسی بیش از حروف است پس چرا از آوا در آموزش زبان انگلیسی به کودکان استفاده نشود؟

 

الفبای انگلیسی شامل 26 حرف است که از ترکیب برخی حروف، آوایی متفاوت به وجود می آید. برای مثال حرف s و حرف h به صورت مجزا دارای یک آوای مشخص هستند. حال آنکه از ترکیب این دو حرف sh آوایی کاملا متفاوت و متمایز از هر دو حروف شنیده می شود. در آموزش زبان انگلیسی کودکان با سیستم Phonics تنها به آوای کلمات بسنده می شود و کودک کاری با نام حروف ندارد. این آغازی برای یادگیری مبتنی بر آوا در سیستم فونیکس است. در حال حاضر بیش از 90 درصد از مراکز آموزشی در جهان از سیستم فونیکس استفاده می کنند.

در حال حاضر بیش از 90 درصد از مراکز آموزشی در جهان از سیستم فونیکس استفاده می کنند. دوره های آنلاین کودکان زیر 6 سال ما بر همین پایه سیستم فونیکس طراحی شده اند . آموزش آنلاین زبان انگلیسی برای کودکان هم کاملا عملی و قابل حصول است و تجربه چندین ساله ما آن را به اثبات رسانده است .

منبع:

https://teachreading.info/how-to-teach-phonics/

نظر شما

نام

ایمیل

دیدگاه