چطور رایتینگ انگلیسی را تقویت کنیم؟

چطور رایتینگ انگلیسی را تقویت کنیم؟

 مدت زمان مطالعه: 13 دقیقه  

نوشتن به زبان انگلیسی ساده نیست و خوب نوشتن حتی سخت هم هست، اما اگر می‌خواهید وارد دانشگاه خارجی زبان شوید یا به‌کارآفرینی بین‌المللی تبدیل شوید چاره‌ای ندارید که خوب بنویسید. راه‌حل‌ها و رمز و راز‌هایی برای تقویت مهارت رایتینگ وجود دارد که اگر آن‌ها را به‌کار گیرید نه‌تنها خوب می‌نویسید بلکه با ممارست بیش‌تر حتی می‌توانید عالی بنویسید. تیم المپ بهترین راه‌های تقویت رایتینگ انگلیسی را برای شما یکجا جمع‌آوری کرده تا با خیال راحت به تقویت مهارت نوشتن انگلیسی بپردازید.

 

۱- زیاد بخوانید

یادتان می‌آید کی و کجا یاد گرفتید که فارسی بنویسید؟ درست است! اول ابتدایی معلمتان خطی روی تخته نوشت و شما آن را خواندید و روی کاغذ پیاده‌اش کردید. حالا به‌طور مثال اگر می‌خواهید پروپوزالی پیچیده بنویسید باید تعداد زیادی مقاله بخوانید تا با انواع اصطلاحات و جمله‌بندی‌های این نوع نوشتن آشنا شوید. بنابراین اگر می‌خواهید خوب بنویسید باید به شکل گسترده و با دقت محتواهای انگلیسی بخوانید؛ از متون علمی گرفته تا داستان تخیلی و تحلیل سیاسی. این شیوه قدیمی‌ترین اما بهترین روش برای تقویت مهارت نوشتن انگلیسی است و همان راهی است که امثال شکسپیر برای نویسنده شدن پیمودند. سعی کنید از سایت‌ها، مجلات و کتاب‌های معتبر و استاندارد برای مطالعه‌ استفاده کنید. سایت‌هایی مثلThe Guardian، The School of Life و Economist برای تقویت رایتینگ انگلیسی بسیار مفید هستند.

۲- تمرین کنید

مطالبی را که می‌خوانید بنویسید و تمرین کنید، منظور این نیست که کلمه به کلمه یک متن را کپی کنید بلکه سعی کنید شیوه‌ی نوشتن را فرا بگیرید و اصطلاحات را درجاهای درست به‌کار بگیرید. شما باید روزانه تمرین کنید تا به تسلط برسید. درمورد هرچیزی بنویسید، از یک موضوع انشا گرفته تا یک کپشن انگلیسی در اینستاگرام درباره آینده‌ خود. نوشته‌های خود را به دوستان‌تان بدهید تا تصحیح کنند. اگر در متنی پانصد کلمه‌ای ۱۵۰ غلط داشتید طبیعی است، ناامید نشوید و به تمرین ادامه دهید.

 

رایتینگ انگلیسی

 

۳- یاد بگیرید چگونه نوشتار بد را تشخیص دهید

با توجه با اینکه میلیارد‌ها نوشتار انگلیسی آنلاین و چاپی در جهان موجود است، تشخیص متن اصیل، حرفه‌ای، بدون غلط و با کیفیت از متن ضعیف، پراشتباه و غیرقابل‌اعتماد دشوار است. بنابراین سعی کنید از کتاب‌ها و سایت‌های معتبر آموزشی استفاده کنید که از صحت و کیفیت مطالب آن‌ها اطمینان دارید. هیچ‌گاه به ابزار‌های آنلاین که به‌طور خورکار غلط‌های گرامری را تصحیح می‌کنند، اطمینان کامل نداشته باشید؛ خیلی مواقع این ابزارها قادر به شناسایی ساختار‌های گرامری جملات نوشته شده نیستند؛ به‌خصوص اگر متن، گرامر پیچیده یا محتوای علمی داشته باشد. اما نوشتن بد یا نوشتار بد فقط به گرامر، املا و نقطه‌گذاری غلط مربوط نیست. گاهی همه‌ این‌ها به درستی به‌کار رفته‌اند اما باز هم با نوشتار بد مواجه‌ایم. در کتاب The Sense of Style استادی از دانشگاه هاروارد نوشتن بد را این‌گونه توصیف می‌کند: «گاهی متنی به قصد توضیح مسئله‌ای علمی نوشته شده اما مبهم است و مناسب فضای آکادمیک نیست با اینکه گرامرش صحیح است. متنی دیگر فاقد پیوستگی و انسجام

لازم است، معلوم نیست چرا نویسنده این جمله را این‌جا تمام کرده و چرا در پاراگراف دیگر به یک‌باره موضوع را تغییر داده است. گاهی در متنی همه‌ جمله‌ها صحیح و بامعنی هستند اما محتوای کلی فاقد تمرکز و بی هدف است. به‌طور کلی یک متن نباید مبهم، پیچیده، رمزآلود باشد». توصیه می‌شود که برای تشخیص و پرهیز از بد نوشتن هرگاه نوشتارتان برای خواندن گیج‌کننده یا مبهم بود چهار سوال زیر را از خودتان بپرسید:

 - • آیا این جمله، پارگراف یا مقاله، موضوع را به‌طور کامل بیان می‌کند؟

 - • آیا مخاطب درک خواهد کرد که چرا به این موضوع پرداخته شده است؟

 - • آیا ارتباط جملات و پارگراف‌ها مشخص و واضح است؟

 - • آیا مشخص است هر کلمه به کلمه دیگر چه ارتباطی دارد؟

 - • همیشه بعد از نوشتن هر متن خودتان را در جایگاه خواننده قرار دهید و نوشتارتان را نقد کنید.

۴- لیستی از اشتباهات متداول و مواردی که یاد گرفته‌اید تهیه کنید

اشتباهاتی را که به‌طور مرتب تکرار می‌کنید در یک لیست بنویسید و همیشه جلوی چشمتان بگذارید تا از تکرار آن در آینده جلوگیری شود. همچنین مثالی از آن اشتباه و نسخه‌ صحیح آن را در کنارش بنویسید و تمرین کنید. هرچیز جدیدی را که یاد می‌گیرید اعم از لغت، ساختار، عبارت و یا گرامر یادداشت کنید و از آن‌ها برای تقویت مهارت رایتینگ بهره ببرید. یادداشت کردن چیزی که یاد گرفته‌اید بهتر از فراموش کردن و خواندن دوباره آن مطلب است. هرچیزی را که فکر می‌کنید به درد شما می‌خورد یادداشت کنید.

 

تقویت نوشتار انگلیسی

 

 

۵- پارتنر برای رایتینگ پیدا کنید یا عضو گروه یا سایتی شوید

نوشته‌هایتان را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید تا یاد بگیرند یا اشتباهات شما را اصلاح کنند تا شما یاد بگیرید. وقتی با دوست‌تان چت می‌کنید به جای فارسی نوشتن، انگلیسی بنویسید و تمرین کنید. نرم‌افزار موبایلی‌ مثل HelloTalk برای چت با پارتنر یا دوستان‌تان کاربردی است. یک سری سایت‌های آنلاین برای اشتراک‌‌گذاری متون طولانی‌تر از یک چت کوتاه موجودند که رایگان‌ هستند و کسانی در آنجا رایتینگ شما را تصحیح می‌کنند و البته قابلیت چت کردن دونفره یا چند‌نفره نیز دارند. به‌طور مثال می‌توانید از Reddit استفاده کنید. همچنین ما در المپ ، بخشی را بوجود آورده ایم که کاربران در مورد موضوعات مختلف مطلب بنویسند ، کاربران در این قسمت با یکدیگر با نوشتن مطالب مختلف با یکدیگر به تبادل نظر می پردازند .

حالا شما یک هدف روشن برای مطالعه دارید. بیاید به چیزهای بیشتری که باید هنگام آموزش زبان انگلیسی بدانید، عمیق‌تر نگاه کنیم.

 

۶- کلاس آنلاین رایگان شرکت کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای تقویت رایتینگ انگلیسی، شرکت در کلاس آنلاین زبان انگلیسی است. بسیاری از دانشگاه‌ها برای دانشجویان جدیدالورود درس رایتینگ را به شکل آنلاین ارائه می دهند. در زیر لیستی از مفیدترین و با کیفیت‌ترین دوره‌ها آورده شده است:

• Writing in English for University Study: این دوره 15 ساعته رایگان دانشگاه ردینگ (در بریتانیا) به شما می‌آموزد که چگونه ایده‌های خود را توسعه دهید و سازماندهی کنید، از واژگان دانشگاهی و سبک غیر‌شخصی استفاده کنید و مقاله ها را با استفاده از دلیل و مثال بنویسید. این دوره برای تقویت رایتینگ آیلتس هم کاربردی است.

• Better Business Writing in English: این کلاس رایگان بیست ساعته که توسط دانشگاه جورجیاتک ارائه می‌شود به شما می‌آموزد چگونه به شکل حرفه‌ایی رزومه، ایمیل و گزارش شغلی بنویسید.

• Rhetoric: The Art of Persuasive Writing: این دوره 8 هفته‌ای که توسط دانشگاه هاروارد ارائه شده است، بر بلاغت کلام متمرکز است. اگر تابه‌حال یک سخنرانی TED را تماشا کرده‌اید یا مقاله‌ای درباره‌ «ویروس‌ها» خوانده باشید، متوجه شده‌اید که لفاظی‌ و بازی با کلمات چقدر مهم است و چقدر می‌تواند قدرتمند و تاثیرگذار باشد. این نوع نوشتار همانی است که مردم دوست دارند بخوانند، به اشتراک بگذارند و درباره آن صحبت کنند؛ نوشتاری که مردم را هیجانزده، خشمگین یا برانگیخته کند.

• Writing in the Sciences: این دوره از دانشگاه استنفورد به شما آموزش می‌دهد که چگونه در مورد موضوعات مهندسی بنویسید؛ چطور واضح بنویسید، پاراگراف‌بندی کنید و با دلیل و منطق و داده‌های آماری از ادعایتان دفاع کنید.

• Creative Writing: اگر هدف شما تسلط در داستان‌نویسی و نوشتار تخیلی است این دوره ۱۴ ماهه بسیار کامل و جامع است.

 

7- نوشتاری را که از خواندن آن لذت می‌برید تحلیل کنید

متن‌هایی که خیلی خوب نوشته شده‌اند و سبک آن‌ها را دوست دارید تحلیل کنید تا بتوانید مثل آن‌ها بنویسید. برای مثال به متن زیر دقت کنید و تحلیل ما را بخوانید

Certainly for artists of all stripes, the unknown, the idea or the form or the tale that has not yet arrived, is what must be found. It is the job of artists to open doors and invite in prophecies, the unknown, the unfamiliar; it’s where their work comes from, although its arrival signals the beginning of the long disciplined process of making it their own. Scientists too, as J. Robert Oppenheimer once remarked, “live always at the ‘edge of mystery’ — the boundary of the unknown.” But they transform the unknown into the known, haul it in like fishermen; artists get you out into that dark sea.

 

• این پاراگراف به وضوح منظور را می‌رساند، حتی با اینکه جملات طولانی و گرامر پیچیده‌ای دارد.

• پیام اصلی جمله اول خلاصه و آکادمیک است و گرچه کلمات اضافی جمله خاصیتی را به آن اضافه نمی‌کنند، اما ریتمی شاعرانه ایجاد می‌کنند که شما را به ادامه خواندن ترغیب می‌کنند.

س آخرین جمله پاراگراف تصویر واضحی در ذهن ایجاد می‌کند، به‌جای کلمات مبهم فرم و ایده از ماهی‌گیر و دریای‌تاریک استفاده شده است.

• لغاتی مثل artists بارها در متن تکرار شده‌اند تا مخاطب اندیشه‌های نویسنده را بشناسد.

 

8- تقویت گرامر

با دانستن ساختار های زبان و استفاده صحیح از آنها می توانید ، رایتینگ خود را بهبود ببخشید . در این مقاله روشهای یادگیری کاربردی گرامر را مفصل توضیح داده ایم . همچنین می توانید از ویدیوهای آموزش گرامر زبان انگلیسی در سایت المپ برای یادگیری گرامر زبان انگلیسی استفاده کنید .

 

سخن پایانی

نوشتن حرفه‌ای متن به زبان انگلیسی زمانی امکان‌پذیر است که توصیه‌ها و پیشنهادات کارشناسان را دنبال کنید. درست مانند توصیه‌هایی که به شما ارائه داده ایم! بله، نوشتن متون انگلیسی می‌تواند یک فرایند خسته‌کننده و طاقت ‌فرسا باشد، اما زمانی که سرانجام رایتینگ انگلیسی را کامل یاد بگیرید بسیار جالب خواهد شد.

 

برای استفاده از ویدیو های آموزش رایتینگ آیلتس , دولینگو میتوانید از اینستاگرام المپ استفاده کنید.

نظر شما

نام

ایمیل

دیدگاه